chat odalari

NEVŞEHİR SOHBET ODALARI


NEVŞEHİR SOHBET ODALARI

NEVŞEHİR SOHBET ODALARİ
Değerli arkadaşlar öncelikle merhabalar..
Bugün sizlerle gerçekten güzel bir konu ile devam edeceğim. Nevşehir sohbet odalarında siz değerli dostlarımızla Nevşehir’in eşsiz güzelliklerini anlatmaya ve sohbet’te o güzelliklerini görenlerle tanışma fırsatı bulmaya arkadaşlık,dostluk, kardeşlik
Kurmak ve bunun tarihini konuşmaya başlayalım.
Nevşehir’in doğal güzellikleri arasında yer alan ilk konumuz peri bacaları..

PERİ BACALARI
Peribacaları ile meşhur olan Kapadokya bölgesinin bir çok medeniyetlere ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Nevşehir’in eşsiz doğal tarihi bölgeleri arasında yer alan Kapadokya peri bacalarının oluşumu ise enteresandir .
Lavlar zaman içerisinde yayılmış ve sertleşmiş sertleşen lav tabakalari üzerine tekrar lav tabakalarının üzerine bir kaç defa gelerek tekrar etmiş ve bu şekilde katmanlı bir şekil almış olup yanardağ faaliyetlerinin sona erip yerini akarsulara bırakarak derin vadiler oluşturmuştur.Ardindan esen sert rüzgarın vadide dalgali ve eğilimli yapılar ortaya çıkmıştır.

Peribacaları seneler içerisinde bu işlemle gerceklesen oluşmaya başlamıştır. Rüzgarın aşındırmis olduğu parçalar zamanla ayrılmış ve günümüzdeki görünüm halini almıştır.
Peribacalarının içlerinin oyulmasinin sebebi ise insanların yaşamasından oluşmuştur.
İlk orak Hititlerin yerleşim yeri olarak burayı ardından 3. Yüzyilda hristiyanlarin inançlarını yaşamak adına hem sığınak hem ibadethane hemde ev olarak kullanılmıştır.

Tuflu yapısı ile insanlar tarafından kolaylıkla oyularak şekiller verilmiştir .
Hristiyanlar ibadetlerini gerçekleştirmek için peribacalarını kilise olarak kullandıkları dönemde Hristiyan inanisini ve hikayelerini yansıtan kireç suyunda eritilmiş madeni boyalarla yapılan resimler işlenmiştir.
Peribacalarınin diğer bir özelliği ise uzerinde bulunan sert kaya parçalarının şapka ismini verdiğimiz kayalar gövdeyi dahada sağlam bir hale getirmiştir. Şapkalar ne kadar sert ve ağır olursa aşağıya doğru baskı yaparak peri bacasinin rüzgardan aşınmasına karşı daha dayanıklı olmasını sağlıyor.

Dünyanın bazı yerlerinde de olan peri bacalarinin Kapadokya’da ki gibi yoğun olmadığından dünyanın 7 harikasından biri olarak peri bacaları gosterilmektedir.

İkinci yer olarak sizlere anlatabilecegim muhteşem görüntüsü ile güvercinlik vadisi olacaktır .

GÜVERCİNLİK VADİSİ

Nevşehir’de Kapadokya bölgesinin seyrine doyum olmayan bir vadi güvercinlik vadisidir.
Güvercinlik Vadisi’nin uchisar kalesinden başlayarak Göreme ye kadar uzanmaktadır.
Eşsiz yeşil bitki örtüsünü sahip olan vadi güvercinlere ev sahipliği yapmaktadir.
Kayalar üzerinde insanlar tarafından oyulan delikler mutlaka sizlerinde dikkatini çekecektir. İnsanlar tarafından oyuklar haline gelen kayalıklar güvercinlerin yuvası haline getirilmiştir.
Güvercinlik vadisi aynı zamanda kırsal alanda patikalar üzerinde yürüyüş yapabilme özelliğine sahip bir alandır.4000 metre uzunluğunda ki bu yürüyüş patikasi sizlere bir birinden güzel doğal oluşumları yakından görmenize sebep olacaktır.
Güvercinlik vadisinin her yerini görebilme imkanını da Uçhisar kalesinden ayaklarınızin altına sermektedir. Yolunuz Nevşehir Kapadokya bölgesine düşerse sizlere gezilecek en mükemmel güvercinlik vadisini oneririm.


Yazar: admin

Yayınlanma Tarihi: 12 Ağustos 2020

Kategori: Genel

Görüntüleme: 380 Defa

Etiketler:

Bir cevap bırakın.

error: Content is protected !!