YARDIMSEVERLİK


YARDIMSEVERLİK

YARDIM SEVERLİK
Yardımseverlik, hayırsever olma durum yardıma muhtaç insanlara yardım etmekle başlama durumudur. Yardım alan kişi gördüğü yardımdan ötürü mutlu olur.Aynı şekilde yardım yapan kişide yardım ettiği kişinin mutluluğunu görünce mutlu olur.

Hayatta her insanın maddi yada manevi durumları eşit olmayabilmektedir.Kimi zaman bazı insanlar lüks içinde yaşarken , bazı insanlar ise karınlarını zor doyurabilmektedir.
Bu durumda durumu iyi olan diğerine yardım etmelidir .Fakat yardımın en hayırlısı içten gelerek ve beklemeyerek yapılandır.Eğer yaptığımız iyiliği çıkarlarımız doğrultusunda kullanırsak o yardımı yapmamızın hiç bir anlamı olmamaktadır.
Toplumsal sevgi ve saygının oluşması insanların hiç tereddütsüz birbirlerine yardım etmelerine bağlıdır.Zor durumda olan insanlara yardım etmek,insan olmanın temel erdemlerinden biridir.Yapılan yardımın en güzeli ise hiç kimseye göstermeden gizli gizli yapılan yardımdır. Zor durumda olan insanlara yardımcı olurken onların onurlarınıda düşünmek gerekir. Yardımı aslında kendimize yaparız.Aynaya bakınca iyi bir insan görmek için…

Günümüze bakıldığında bireyler birbirinden uzaklaştıkça ve sağduyularını kaybetmektedirler.
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte insanları birbirinden uzak, sanal bir dünyada yaşamaya başlamıştır.Bu durum toplumun sosyal yapısını derinden sarsmaktadır.
Sağ elin verdiğini sol elin bilmeyecek atasözümüz;yardımlaşmanın nasıl yapılması gerektiğini açıklamaya yetmektedir.

Yardımseverliğin toplumsal faydaları toplumda barış ortamının hakim olmasını sağlar.İnsanlar arasında eşitsizlikleri ortadan kaldırır yardıma muhtaç insanlar topluma kazandırılır. Yardımseverliğin bireysel faydaları ise; toplumdaki diğer bireyler ile bağ oluşturur.
Toplumdaki diğer bireylerin farkına varır, ve merkezcilikten vazgeçer.Her derdi para olan yani her derdi eşyalar üzerine olan ve en önemlisi daha olumlu bakar hayata…
Yardım karşılık beklemeden yapılmalıdır.Çünkü zaten kelimenin kendisi karşılıksız yapılan eylem demektir. İnsanlar hayatları boyunca birbirleriyle yardım halindedirler.Aile içinde birbirlerine yardım ederler.
Arkadaşlar birbirlerinin zor zamanlarında veya birbirlerine ihtiyaç duyduklarında yardım ederler. Bugün yardım eden taraf olsanız bile yarın yardıma muhtaç taraf olabilirsiniz.Yardımlaşma çok değerlidir.İnsan çevresinde tanıdığı tanımadığı herkese her canlıya yardım etmelidir.
Yardımlaşma dayanışmayı güçlendirir.
Dayanışma birliği birlik ise gücü oluşturur. Dünyada milyonlarca insan yaşadığı düşünülürse bir olmak birlik olmak ve güçlü olmak hayatı çok daha kolay ve güzel hale getirecektir.


Yazar: NuR

Yayınlanma Tarihi: 04 Ekim 2020

Kategori: Genel

Görüntüleme: 673 Defa

Etiketler:

Bir cevap bırakın.

error: Content is protected !!