chat odalari

ÖNYARGI


ÖNYARGI

ÖNYARGI

Önyargı,bir kişi yada olaya ilişkin yeterli bir bilgi edinmeden,önceden peşin bir karara varmış olma durumudur. Önyargı insanın kalbine giden tüm yolları tıkayan oldukça ağır bir kaya parçasıdır.İnsanların düşüncesizliğine bir kılıftır.En adaletsiz yargı önyargıdır.

Önyargılar bazen acele karar vermekten kaynaklanır.Ön yargı bir taraf tutma biçimidir.Sakız gibidir bir bulaştımı uzar gider,yapışır kalır. Önyargılar hayatımızın her alanında örnek verilebilir.Yemeğin tadına bakmadan tuz atan adamda bir önyargı örneğidir.
Diğer örneklere göz atmak gerekirse;sen bu sınavı kazanamazsın,bu kitap çok satar,bu çocuğun bir baltaya sap olmayacağı baştan belliydi vb. Örnek verilebilir.
Kişisel önyargılarımız ise bulunduğumuz ortama yeni biri geldiğinde o insanın kıyaferine,bakışına göre kendimizce karakter analizini çıkarmaktır.
Önyargılar bebeklik dönemimizde başlar.Bir annenin sevgi,ırk hakkında söylediği şeyler çocuğun beyninde yer eder ve ön yargı tohumları çocuğa ekilmiş olur.
Peki ön yargıları azaltmak için neler yapabiliriz?Öncelikle önyargılı olduğumuzu kabul etmeliyiz.Kabul ettiğimizden itibaren bu tarz davranışlarımız sırasında kendimizi sorgulayarak önyargılı düşüncelerimizi azaltabiliriz.
Empati kurarak da önyargılarımızı azaltabiliriz. Önyargı duyduğumuz şeye yada kişinin yerine kendimizi koyarak bizim asla yaşamak istemeyeceğimiz duyguları başkasına yaşattığımızın farkına varırız. Egolarımızdan kurtulabilir,farklı düşünceleri anlamaya çalışabiliriz.
Ön yargılardan kurtulmamızın en önemli yolu herşeyi olumlu ve olumsuz yanlarına bakmaya çalışmamızdan geçer.
Biz nekadar bir olayı, kişiyi ve durumu olumsuz görsekte herzaman göz önüne almadığımız iyi bir yanı olabilir.
Geçmişte olumsuz gördüğümüz şeylere bir süre sonra baktığımızda “Aslında nekadar iyiymiş görememişim” dediğimiz zamanlar mutlaka olmuştur.Tıpkı bunlar gibi bir olay ve durumu her açıdan düşünmeliyiz.Kesin hükümlere varmamalıyız.

Ön yargı beklemediğimiz kişilerle tanışmak ve bu çevrelere girmekte önyargıları azaltmanın en iyi yollarından biridir. İlk defa gördüğünüz bir insanın yada karşılaştığımız bir durum hakkında söz söylemekte acele etmemeliyiz.İyi bir gözlemci olup ,etiketlemeden yolumuza devam etmeliyiz.
İnsanların ırkına,cinsiyetine,tuttuğu takıma bakarak değerlendirmemeli,empati yapmalıyız. Einstein’ın önyargıya ilişkin olarak söylediği sözü :”İnsanların önyargılarını parçalamak,bir atomu parçalamaktan çok daha zordur.” Burdada anlaşıldığı üzere atoma bile hükmetmekten bahseden insan önyargılarına hükmetmesinin zor olduğunu vurgulamaktadır.
Bir insanda olmaması gereken bir tutum davranış oldugunu anlamalı ve o yoldan gitmek zorunda olmadığımızıbilmeliyiz. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamalıyız.

QkyaNus arkadaşımızın emeğine yüreğine kalemine  sağlık teşekkür ederiz..


Yazar: NuR

Yayınlanma Tarihi: 23 Eylül 2020

Kategori: Genel

Görüntüleme: 247 Defa

Etiketler:

Bir cevap bırakın.

error: Content is protected !!