KAYBETMEK Mİ ? KAZANMAK MI?


KAYBETMEK Mİ ? KAZANMAK MI?

Size sorsam ki kaybetmek mi istersiniz ? Kazanmak mı ? Kazanmak dersiniz eminim çünkü; kazanmak cazip gelir.
Ama halbuki kaybetmekte kazanmak kadar doğaldır. Ne kadar kaybetmeyi istemesek te yaşam boyu olacağı gerçeği ile yüzleşmek gerekir. Tabiki kaybetmek iyidir, güzeldir demiyorum ama kaybederek büyümez mi insan ?

Peki siz kaybetmesini biliyor musunuz ? Aslında kaybetmeyi bilmek kazanmayı bilmekten daha önemlidir.
Nasıl kaybedilir değilde kaybedince ne yapılır bilmek demektir bu. Ve aslında bir çoğumuz da bilemeyiz bunu. Kazanmayı ve kaybetmeyi bilmek aynıdır. Aynı cesareti, olgunluğu, kendinle yüzleşmeyi, soğuk kanlılığı

Kendine sora biliyorsan neden kaybettim sorusunu ve sonrasında yanıt vere biliyorsan hatan’ı öğrene bilirsin kaybetmeyi bileceksin ki başarılı olasın.

Ve sakın pes etme sorgula kendini ne yapma’lıydım bir sonraki seferde nasıl? basarabilirim . Bunlarla kendini sorgulaya biliyorsan kaybetmeyi biliyorsundur. Ve bu kazanmak için bir adımdır.

Bazı şeyler kaybedi’lerek öğrenilir insanları takmıyarak önüne bakarak ve sadece hayallerine odaklanarak işte o zaman yıkılmaz’sın.

Kaybetmeyi bil ki içinde biriktirip kendini ezme, güvenini azaltma, yada daha büyük hatalar yapma ama önemli olan geçmiş değil. Bugün ve yarın’dır.

Yeri geldiğinde erdemli olmak lazım kaşını dik tutarak evet kaybettim diye bilmek hatanı kabullenmek gerekir .
Ve kaybettikçe hayatın zorluklarını aşarsın aslında farkında olmadan Evini , arabanı, paranı kaybede bilirsin ama her yanlış bir galibiyet degil midir ?

Ve tüm herşey kaybettiğinde alabildiği derstir Kaybetmek, kaybetmek istemeyenler mesela sanal sohbette tanışır’sın biriyle başlar’sın konuşmaya sana yaptığı bir hatayla güvenini kaybedersin ve artık güvenilmeyeceğini anlamışsındır kaybederek.

Aslında önemli olan kaybedip kaybetmemek değildir senin ne istediğin ne yapmaya çalıştığın amaçındır önemli olan.
Ne sohbet sitelerinden tanışıp sohbet ettiğin bir arkadaş yada bir arkadaşa anlatt’ığın içini döktü’ğün onca saat önemi yoktur. Yeterki iste kimsenin istedikten sonra yapamayacağı yoktur .

Ben bunu kaleme alırken sevgili QkyaNus un yazmış olduğu bu denli özel makalesinde sizlere şunları aktarmak isterim siz siz olun mobil chat odalarında tanıştığınız kişi yada kişilerle istediğiniz yolda yürüdükçe yol kat edin. Sevgili QkyaNus a buradan teşekkürlerimi iletiyor emeğine yüreğine sağlık diyerek sevgilerimi gönderiyorum .


Yazar: NuR

Yayınlanma Tarihi: 29 Kasım 2020

Kategori: Genel

Görüntüleme: 1876 Defa

Etiketler:

Bir cevap bırakın.

error: Content is protected !!