chat odalari

KADINA ŞİDDETE HAYIR!


KADINA ŞİDDETE HAYIR!

Bugün siz değerli okurlarımızla çok kıymetli annelerimizden bacilarimizdan kız kardeşlerimizden bilhassa kadinlarimizdan konusalim istiyorum..
Hepimizin bütün çilesini çeken bir kadın olduğunu unutmayalım şöyle dünyanın kuruluşundan bu zamana kadın nasıldı kadın neydi kadın denince insanlar ne anlar diye araştırma yapalim

İlk olarak bir annenin evladina hamileliğinden başlayıp mezara gidene kadar anne için evladın yükü hep aynıdır aslında bu anneler için bir yük değil aslında tarif edilemeyen bir sorumluluk diyelim .

Kadınlar o kadar özel o kadar hassas düşünceye sahip varlıklar ki İslamiyet gelene kadar cahiliye döneminde kız çocuklarının diri diri gomulmesinden tutunda kadına olan şiddetin önüne geçilemiyordu.

Lakin İslamiyet geldiği dönemde ilk değer verilen varlık kadın olmuştur . Öyle ki islamiyette kadından bahsedilirken kadınlar sizlere verilmiş emanettir. Kadınları koruyun onlara sahip çıkın . Demektedir.

Şimdiki zamana bakıyorum haberleri acarken acaba bugün hangi ilden hangi memleketimden kadın cinayeti yada kadına şiddetten bahsedecek diye bekliyorum . İnanın bu durumu hiç kimse istemiyor ama her nedense şiddetin sonu da gelmiyor. Biz insanlar ofkelendigimiz anda ne dedigimizi nede hareketlerimizi kontrol edemiyoruz.
Bir kadın olarak bu yazıyı yazarken nasıl bir kelime kullansam diye düşünüyorum sizce bir kadına şiddet sadece vurmak mi dövmek mi ilk şiddet derken bu gelir akıla ama ben en önemli bir şiddete değinmek istiyorum.

Psikolojik şiddet buda siddettin en derin yaralayan bir bölümüdür. Bazen öfke kontrolü olmayınca psikolojik şiddetin dövmek öldürmek gibi şiddet eğilimine yol açtığını dusunuyorum.

Aslında biz insanlar neyi bolusemiyoruz kimisi karısını, kimisi kızını, kimisi yan komşusunu, kimisi otobüste, okuluna, evine giden, birine şiddet eğiliminde bulunuyor. İstemiyoruz şiddete karşı susmak ve susturulmak zorunda kalan kadınlarımızın da rahat bir nefes almaya hakkı var.

Annellerimize de burdan bir kaç kelime yazmak istiyorum. Çok değerli kıymetli annelerimiz sizler bizim baş tacimizsiniz. Bir erkek evladı büyütürken “Sen erkeksin herşey yapabilirsin” demek yerine kadın sana allahin emanetidir. Her kadına saygı ve sevgi içerisinde seviyeni koruyarak hayatına devam etmen senin için iyi bir ADAM olmana sebep olacaktır. Düşüncesini erkek evlatlarımızın aklina beyin altina bunu yerleştirerek devam etmemiz. Bir kadın şiddetine dur demeyi başarabilen insanlar olarak hayatımıza devam ederiz ..


Yazar: NuR

Yayınlanma Tarihi: 08 Eylül 2020

Kategori: Genel

Görüntüleme: 385 Defa

Etiketler:

Bir cevap bırakın.

error: Content is protected !!