COVİD-19 (KORONAVİRÜS)

       
   

   

COVİD-19 (KORONAVİRÜS)

 1. Covid-19

Değerli arkadaşlar öncelikle hepinize merhabalar ..
Covid-19 veya uzun adıyla koronavirus hastalığı 2019 yılında  hayatımızı olumsuz etkileyen bir virüs türüdür. Şiddetli akut solunum yolu sendromu hastalığıdır. Çin`in hubei eyaletinin  wuhan şehrinde çıkan bu virüs , dünyayı etkisi altına aldı. Keşfedilen bu hastalık covid-19 pandemisine yol açmıştır.

Hastalarda görülen etkileri ateş, öksürük ve nefes darlığı yer almaktadır. Kas ağrısı , balgam üretimi ve boğaz ağrısı ise daha az yaygın etkilerindendir. Bazı araştırmalarda ise merkezi sinir sistemi tuttuğu ve koku duyusu kaybı ve solunum güçlüğü belirtilerininde bu sebepten olduğu aciklanmistir.Bazi hastalarda zatürre ve çoklu organ yetmezliği meydana  gelebilir.
Çin’de ki 44.000’den fazla vaka üzerinde yapılan test sonucu kronik hastalar arasında ölümlerin en az beş  kat daha   fazla yaygındır .

3 Mart 2020 itibariyle dünyada ölüm oranı %3,4 olmuştur .  28 Temmuz 2020 dünyada  16.722.537  onaylanmış vaka , 10.290.245  iyileşen varken covid-19 virüs sebebi ile 658.023 hasta hayatını kaybetmiştir.

Virüs genellikle öksürük sonucu ağızdan çıkan damlaciklarla insandan insana  bulasmaya yol açar . Viruse maruz kalindiktan semptomların ortaya cikmasindan  sonra 2-14 gün kuluçka süresinde olduğu tespit edilmiştir.

Önerilen önlemler arasında sık sık el yıkamak dışarıya çıkarken maske kullanmak ve mümkün mertebede ise sosyal mesafeyi korumaktir. Covid-19 virüs hastalığının her hangi bir ilacı aşısı bulunmamıştır . Araştırmalar bilim insanları  tarafından devam etmektedir.

Pandemidöneminde insanlar neler yapabilir ? Diye düşünürseniz mecbur olmadıkça dışarıya cikmamalarini tavsiye ederim .

  Peki evde kalıp neler yapabiliriz? Sorusunu duyar gibiyim evde  kalarak insanların internet üzerinden sosyal medyalara yoğunlaştığı görüldü .

İnternet üzerinden sohbet sunucumuza gelip istediğiniz her türlü chat yapıldığı bir ortamda sizlerinde katılmanız bizleri mutlu eder. Unutmayın biz huzurum.net ailesi olarak bu zor dönemde sizlere tavsiyemiz sağlığınızı riske atmayın #evdekal sloganı ile evlerimizde kalıp sohbeti ayağınıza getirelim .

 

28 Temmuz 2020 - 23:41

admin

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

  AŞK VE SEVGİ ARASINDA Kİ FARK

  03 Ağustos 2020

  AŞK VE SEVGİ ARASINDA Kİ FARK

  Sevgi, aşk, değer vermek, saygı duymak sizlere neyi ifade ediyor? Ben bana göre biraz yorumlamak istiyorum. Hatta belirtmek istediğim sanal sohbet sunucularında...

  YORGUN HAYAT

  02 Ağustos 2020

  YORGUN HAYAT

  Bazen hayat yorar insanı.. hayatımızın vermiş olduğu yorgunluk bizleri sanal sohbete itebilir . Bazen mutlu olabilmek için , bazen bir hüznü bir sıkıntımızı...

  KARIŞIK DUYGULAR

  26 Temmuz 2020

  KARIŞIK DUYGULAR

  Değerli arkadaşlar öncelikle merhabalar .. Bazen insanlar yaşadığı duygular arasında karışıklık yaşar. Özellikle sohbet sunucularında yaşanan bazen...

  AŞK MI? DOSTLUK MU?

  24 Temmuz 2020

  AŞK MI? DOSTLUK MU?

  AŞK MI? DOSTLUK MU? Degerli arkadaşlar öncelikle selamlar .. Sizlere bir mikrofon uzatilsa aşk mı? Dostluk mu? Diye sorulsa ne cevap verirdiniz? Şahsen bana...


Haydi Sende Bedava Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi Huzurum.Net

Neden Biz!

 • Kaliteli
 • Daimi
 • Eglenceli
 • Seviyeli
<